JAK SPRÁVNĚ PEČOVAT O SVÉ ZUBY?

Abychom docílili krásného a zdravého chrupu a zabránili vzniku zubního kazu a následných onemocnění je potřeba správný zubní kartáček, který musí mít malou pracovní hlavu, rovně zastřižená vlákna a především musí být měkký. Důležitá je i správná technika čištění, kdy kartáček přiložíme pod úhlem 45 stupňů na dáseň v oblasti krčku zubu a setřeme 5x-6x na stejném místě. Na kartáček netlačíme a zuby čistíme systematicky. Nezapomínáme ani na kousací plošky, kdy kartáček opět přiložíme na zuby a tentokrát je čistíme horizontální technikou. Zubní kartáček používáme 2 x denně.

Solo kartáček

Solo kartáček používáme na dočišťování krčkových oblastí, posledních zubů, a nebo když je velká mezera, tak nám nahradí mezizubní kartáček. Používá se 1x denně. Kartáček opět přiložíme pod úhlem 45 stupňů v oblasti krčku, vlákna rozprostřeme po celé ploše zubů, až dáseň mírně zbělá a provádíme drobné pohyby.

Mezizubní kartáčky

Mezizubní kartáčky nám zajišťují odstranění plaku a zbytky potravy v mezizubních prostorech. Jsou v různých tvarech a velikostech. Proto by si pacient měl nechat přeměřit mezizubní prostory u dentální hygienistky, aby čištění bylo co nejvíce efektivní. Mezizubní kartáčky používáme 1x denně.

Zubní niť

Zubní niť používáme do předního úseku od 3 po 3 a jen tehdy pokud zuby jsou příliš stěsnané. Zacházení se zubní nití musí být šetrné. Řada pacientů se při čištění zraňuje a to tak, že niť zasouvají příliš hluboko pod dáseň a dochází tak poranění dásně.
Vlákno nitě namotáme na prostřeníky a napneme ho mezi bříšky prstů. Niť zasouváme přes bod kontaktu zubů pomocí pilovitých pohybů asi 2 mm pod dáseň. Provádíme pomalé pohyby nahorů a dolů.