Bělení zubůODSTRÁNĚNÍ PIGMENTACE a ORDINAČNÍ BĚLENÍ ZUBŮ

Barva zubů je ovlivněna mnoha faktory. Základní odstín zubů a jeho intenzita jsou vrozené. Žádné zuby nejsou zcela bílé.
Máme vnitřní a vnější zabarvení zubů.
Vnitřní zabarvení je způsobeno užíváním různých antibiotik, nejčastěji tetracyklinem, dále sem patří fluoróza, která se projevuje bílými proužky na zubech.
Vnější zabarvení způsobuje  káva, čaj, červené víno, různé barevné omáčky, nápoje a cigarety.

Air-flow

Používá se k odstranění pigmentací (barevných skvrn), plaku z povrchu zubu a leštění.
Je to směs vody, vzduchu a prášku. Vzniká proud vody, který dopadá na povrch zubu pod tlakem a dochází k odstranění nečistot na povrchu skloviny.

Depurace

Depurace je odstranění pigmentů a plaku z povrchu zubu. Je to ukončovací krok po mechanickém odstranění zubního kamene a plaku. Depurací zvyšujeme hladkost skloviny. Na hladkém povrchu zubu se hůře zachycují zbytky jídla a povlaku.

Ordinační bělení

Provádí se v ordinaci pod odborným dohledem dentální hygienistky nebo zubního lékaře. Bělí se pomocí vysoce koncetrovaného peroxidu vodíku  (až 38%) po dobu 45 až 60 min. Účinek je často podpořen lampou.
Tato intenzivní bělící procedura vyžaduje chrup v dobrém stavu.
Před samotným bělením dojde k odstranění nečistot v dutině ústní. Velká pozornost je věnována měkkým tkáním, kdy do úst vložíme rozvěrač a na povrch dásně aplikujeme tekutý, pod světlem tuhnoucí gel. Po ukončení izolace dásní se nanáší na zuby bělící přípravek, který se nechá působit 10-15 min. Celý postup opakujeme 3x- 4x v jednom sezení.

Domácí bělení

Vhodnými kandidáty na domácí bělení jsou lidé, kteří mají vyrazně zabarvenou sklovinu.
V zubní ordinaci se sejmou otisky, které se zašlou do specializované laboratoře, kde se zhotoví nosič. Pří příští návštěvě pacient obdrží nosič a bělící gel. Nejčastěji se bělí pomocí karbamid peroxidu v rozmezí 10-20%, který působí přes noc po dobu jednoho týdne a víc. Záleží, jakého chce pacient dosáhnout odstínu.

Bělící pasty

Bělící zubní pasty se doporučují po bělící kůře, aby efekt byl co nejdelší.
Tyto pasty obsahují abrazivní částice nebo peroxid vodíku.
Abrazivní zubní pasty pracují na principu obrušování zubní skloviny a dochází tak k narušení struktury pigmentů. Tyhle pasty se nedoporučují používat dlouhodobě. Může dojít k poškození skloviny a následné citlivosti.
Zubní pasty obsahující peroxid vodíku příliš nepůsobí, poněvadž je zde tak malá koncentrace, která nemá téměř žádný účinek.